Příběh o námořnících z Elektry: Porovnání verzí

Z Grand Campaign
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
== Zelená amfora ==
''31.7.2024 - 2400/Cosmic Highway''
''31.7.2024 - 2400/Cosmic Highway''
== Zelená amfora ==


'''''Vyprávění kapitána Nikasia''', někdy cca 1200 let před příchodem Amiase, 2. věku''
'''''Vyprávění kapitána Nikasia''', někdy cca 1200 let před příchodem Amiase, 2. věku''

Verze z 13. 9. 2024, 20:43

Zelená amfora

31.7.2024 - 2400/Cosmic Highway

Vyprávění kapitána Nikasia, někdy cca 1200 let před příchodem Amiase, 2. věku

Vzal jsem tuhle práci, protože už se mi nedařilo uživit nás z obyčejného obchodu. Celá naše posádka i naše loď jsme vyhnanci. Naše vyhnanství má určitě něco něco společného s Lucciem Varrem, lodním ranhojičem a prostým hromotlukem, leč důstojníkem Titanem. S jedním si zahrává osud a s druhým dokonce sami bohové. Teď jsme ale na jedné lodi a jsou to dobří a loayální muži - a já je nemohu nechat na holičkách.

Zprvu se zdálo vše být snadné. Vyzvednout na majáku Petraios křehkou zásilku nějakých rostlin a dovézt ji Zylovi, překupníkovi z Kakomonu. Jenže už při přebírání se objevily první potíže. Nejprve mi strážce majáku kladl na duši, že amfora, ve které jsou uloženy semena rostliny v posvátné hlíně, se nesmí za žádnou cenu rozbít nebo se do ni dostat mořská voda, jinak by v mžiku vyrostla a roztrhala celou loď. A zatímco jsme se dohadovali o tom, zda si takovou komplikaci vezmu na hrb, přiběhl za mnou Lucius (přes můj výslovný zákaz opustit loď) a oznámil mi, že se blíží biréma s plachtou s černými pruhy a zlatou pěstí. Je to znak klanu Kallisti, známých lovců lidí. Strážce majáku se dušoval, že to nemá nic společného se zásilkou, a tak jsem se rozhodl tuhle nebezpečnou prácičku přeci jen vzít.

Lucius schoval amforu ve své ošetřovně a poté jsme připluli blíž k Thalase, lodi klanu Kallisti, a nechali je prohledat loď. Hledali nějakého Mirdase. Nenašli ho - nikdy nikdo takového jména v mé posádce nebyl, ani mezi veslaři - ale zdrželi nás natolik dlouho, že už jsme nestihli doplout Darkeiny naděje před soumrakem, jak jsem měl původně v plánu. Naštěstí asi hodinu před setměním zpozoroval Lucius vyschlé ústí vádí, u kterého se dalo zakotvit - a společně s Titanem se vypravili kousek do vnitrozemí sehnat něco, co by posílilo veslaře před zítřejší kvapnou plavbou.

Lucius se vrátil chvíli po setmění, celý pobodaný od včel a opuchlý, ale přinesl kvanta medu. Přimíchal do něj nějaké byliny, aby to veslařům dodalo sil. Vyprávěl také, jak Titanus zkusil vyděsit stádo horských ovcí a nahnat je ze skály, ale ovce mu prchly na pláně. Zároveň jej ale chválil za statečnost, se kterou vybíral hnízdo včel. Jen ve chvíli, kdy se včely rozdráždily, nenapadlo ho nic jiného, než naházet plástve dolů Luciovi, proto právě Lucia včely tolik pobodaly. Titanus sám se vrátil až hluboko v noci, když už všichni spali a nebyl vzhůru nikdo, kdo by mu poděkoval.

Následující den dopoledne jsem ještě nechal očistit trup Elektry od mušlí, aby nám cesta ubíhala rychleji. Veslaři, posilnění medem, zabírali, ale mořské proudy nám nepřály a tak jsme do Kakomonu dorazili až dlouho po setmění, když už byla osada plná opilých pobudů.

Poslal jsem Lucia s Titanem na břeh, ať přivedou překupníka Zyla na loď. Vrátili se s jednou dobrou a jednou špatnou zprávou. Ta špatná byla, že Zylos je mrtvý - zabili ho vojáci z lodi s rudou sfingou na plachtě. Ta dobrá byla, že když si prohlíželi Zylův dům, vyhmátl je tam tajemný muž, který jim sice zprvu hrozil lukem, ale následně nabídl 12 beden zboží, pokud mu bude předána amfora, kterou jsme Zylovi vezli. Muže mi i přivedli, a protože se odmítl představit, dohodli jsme se, že pro nás bude jeho jméno Zylus. Domluvili jsme se na předání následujícího dne ráno, na otevřeném moři před Kakomonským přístavem.

Lucius ještě pro jistotu najmul skupinu rabiátů, aby nám pomohli, kdyby místo předání byla past. Na místě setkání náš čekala triréma s rudou sfingou na plachtě, a když jsme viděli vyleštěné zbroje posádky a vojenský řád, který na palubě panoval, pochopili jsme, že jde o vojáky z Lyconysu, městského státu, kde vládne tvrdá vojenská diktatura. Předání však proběhlo hladce a rabiáti si vydělila bednu zboží zdarma.

Sudy s plynem

Vrátili jsme se do Kakomonu a já, nadšen z toho, že první kšeft se celkem vydařil, jsem poslal Lucia s Titanem večer do města sehnat další práci. Zprvu se jim nedařilo, ale když začal Titanus rozlévat a rozdávat víno z jedné z krabic, které jsme dostali od Lyconoských, přilákalo to pozornost Lyconoské aristrokratky jménem Kasandra. Naštěstí se neptala, kde jsme to víno vzali, protože se vzápětí ukázalo, že spolupracuje s rebely, kteří chtějí Lyconské vojáky svrhnout. Motiv její náklonosti k rebelům se ukázal být celkem jasný a přímočarý - jako bohatá žena by v jiném městském státě měla moc rozhodovat o spoustě věcí, ale v Lyconysu je vláda záležitostí síly a pevně svíraná muži.

Rozhodla se tedy své peníze investovat do změny. Nabídla dvacet beden zboží, pokud pro ni uděláme následující. Zajedeme do Brahuských rašelinišť, vyhledáme tam podivína jménem Petrus a vyzvedneme od něj několik soudků s polapeným bahenním plynem. Ty pak odvezeme do zapadlé osady jménem Agnos na Lyconyském poloostrově. Po předání se máme stavit přímo v Lyconysu, kde si vyzvedneme odměnu. Dostalo se nám ještě varování, že cestou narazíme na osamělou lagunu. Můžeme zakotvit poblíž, bude-li potřeba přenocovat, ale nemáme vplouvat dovnitř.

Na lagunu jsme opravdu narazili jeden den cesty na sever od Kakomonu. Ze zvědavosti jsem navrhl zakotvit uvnitř a Lucius ani Titanus nebyli proti. Jaké bylo překvapení, když jsme na vnitřní straně jednoho z ostrovů narazili na chrám boha Sestona obklopený dokonalými sochami lidí. Titanus s Luciem se vydali na pramici k chrámu, prozkoumat ho, ale když zjistili, že sochy se hýbou, urychleně se vrátili.

Přejeli jsme s lodí ke kraji laguny dál od krámu a tam jsem nařídil zakotvit. Po chvíli se ovšem od chrámu odpoutala loďka a dvě ze soch k nám připluly blíž. Muž na přídi třímal kamenné kopí a štít, žena za ním prázdnou nůši. Lucius usoudil, že je to žádost o obětinu Sestonovi - je totiž známý svou chamtivostí, a kdo ho neuctí, toho prý promění v kamenného služebníka - a obětoval celou bednu zboží, kterou vysypal do nůše. Oběť asi stačilo, protože do rána už byl klid.

Po pár dalších dnech cesty jsme dorazili k Brahurskému rašelništi. Bohužel se mi při přiblížení podařilo navést loď na mělčinu. Díky Titanově rychlé reakci jsme nezlomili jediné veslo, ale loď uvízla. Vysadil jsem proti Titana s Luciem na pravici a vyslal je do vnitrozemí najít Petrua, než společně s veslaři loď uvolníme. Titanus si na sudy vzal síť, aby je mohl případně záhnout za sebou ve vodě nebo dokonce poponést svou silou schopnou uzvednout kance. Naposledy jsem je toho dne viděl, když propluli mangrovníky na břehu a zmizeli v rašelinových polích mezi oblaky šedozeleného jedovatě vypadajícího dýmu.